Online Vize Başvurusu

İletişim Numaramız
Çalışma Günleri

Paz-Cts: 09.00-19.30

BULGARİSTAN VİZESİ

2017 yılında 8,8 milyondan fazla yabancı turist Bulgaristan’ı ziyaret etti. Bunların yaklaşık % 10’u veya 880.000 kişi Sofya’yı ziyaret etti. Sofya’ya gelen yabancı ziyaretçilerin çoğu İtalya, İngiltere, Almanya, Yunanistan ve İsrail’den geldi. Bulgaristan 1 Ocak 2007’den beri bir AB ülkesidir. Ülke, Schengen bölgesinin bir parçası değil, bu yüzden sınır kontrolleri devam ediyor. AB vatandaşları da dahil olmak üzere tüm ziyaretçilerin girişte geçerli bir kimlik göstermeleri gerekecektir.

Bulgaristan’a varışınızın Bulgaristan vizesi yönetmeliklerine yönelik bu kılavuzla sorunsuz ilerlediğinden emin olun.

Bulgaristan Vizesi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

AB Vatandaşları: Bulgaristan Avrupa Birliği’nin bir memurudur. AB vatandaşlarının yanı sıra AEA ülkeleri / İzlanda, Lichtenstein, Norveç / ve İsviçre vatandaşlarının Bulgaristan’a seyahat etmek, ikamet etmek ya da çalışmak için Bulgaristan vizesi almaları gerekmez. Bulgaristan sınırsız Schengen bölgesinin bir parçası olmadığı için sınır kontrolü hala devam ediyor.

Balkan Ülkeleri: Kosova dışındaki bütün Balkan ülkelerinden gelen pasaport sahipleri, Bulgaristan’a vizesiz 90 güne kadar girebilir, ancak sadece biyometrik bir pasaporta sahipse, aynı zamanda bir e-pasaport da denir.

Makedonya, Sırbistan, Bosna Hersek, Karadağ, Arnavutluk, Sırp Koordinasyon Müdürlüğü tarafından verilen Sırp pasaportlarının sahipleri, biyometrik bir pasaportla bile vize gerektirmektedir.

Diğer Ülkeler: Aşağıdaki ülkelerin vatandaşlarının, Bulgaristan’a 6 aylık bir süre içinde 90 güne kadar olan sürelerde vize almaları gerekmez;

Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya, Japonya, Kore Cumhuriyeti, İsrail, Ukrayna, Gürcistan, Moldova, Birleşik Arap Emirlikleri, Malezya, Tayvan, Singapur, Çoğu Orta ve Güney Amerika ülkeleri, sadece biyometrik bir pasaportun sahiplerine,

Eğer 90 günden fazla kalmayı planlıyorsanız ya da ilk giriş tarihinden itibaren her 6 ayda bir 90 günden fazla olan konaklamalar için uzun süreli bir Bulgar Tipi D vizesine başvurmanız ve görüşme.

KISA SÜRELİ BULGARİSTAN VİZESİ İÇİN GEREKLİ

Aşağıdaki ülkelerin vatandaşları, halihazırda geçerli bir Schengen vizesi veya Romanya, Hırvatistan veya Kıbrıs tarafından verilen vize almadıkça, ülkeye girmek için Bulgaristan vizesine ihtiyaç duymaktadır.

Türkiye, Kosova, Rusya Federasyonu, Belarus, Ermenistan, Tüm Orta Doğu ülkeleri (BAE hariç), Tüm Afrika ülkeleri, Hindistan ve Pakistan da dahil olmak üzere Güneydoğu Asya’daki çoğu ülke Malezya hariç, Carrribean’daki çoğu ülke, Bir AB ikametgahı veya işçi izni bulunan Türk vatandaşları, transit amacıyla 5 güne kadar vizesiz Bulgaristan’a girebilirler.

Tam Kontrol ülkeye göre vize uygulamasının 26 Haziran 2017 tarihinde Bakanlık tarafından güncellenir. Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı’nın C Tipi Bulgaristan vizesi hakkında daha fazla bilgi edinin.

Schengen vizesi ile:

Bulgaristan’a girebilir ve 25 Ocak 2012 tarihinden itibaren geçerli olan vizeden muaf anlaşma kapsamında, ayrı bir Bulgar vizesi olmadan altı aya kadar 90 güne kadar kalabilirsiniz. Bulgaristan ayrıca Romanya, Hırvatistan ve Kıbrıs tarafından verilen kısa süreli ya da transit vizeleri de kabul ediyor. Böyle bir vizeniz varsa, Bulgaristan’a vize veren ülkeye ek olarak, altı aylık bir dönemde 90 güne kadar, ayrı bir Bulgar kısa süreli vize almanıza gerek kalmadan girebilirsiniz. Bulgaristan vizesine sahip olan turistler, bu vizeye sahip başka ülkelere seyahat edemezler.

Bulgaristan Vize Çeşitleri

  • Vize C; Her 6 aylık dönemde 90 günü aşmayan konaklamalar için tek veya çoklu girişler için geçerlidir. Kısa vize gerekliliklerinden muaf olmayan ülkelerin vatandaşları, Bulgaristan’a seyahat etmek isterlerse Vize C’ye başvurmak zorunda kalacaklardır.
  • Vize D; 6 veya 12 ay için geçerli olan bu vize öğrencilere, uzun süreli iş yolcularına, çalışma izni sahiplerine veya yatırımcılara verilir. Kişisel görüşme gerekli.
  • Vize A; Havaalanı transferi için geçerlidir.

Bulgaristan vize için nasıl uygulanacak?

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı’nın web sayfasında vize şartlarının tam listesini ülke bazında kontrol edin. Bulgaristan vizesi alma ile ilgili tüm bilgileri okuyun ve öğrenin. Bir dış kaynak vizesi başvuru merkezindeki bir Bulgaristan vizesi için başvuruda bulunup bulunmadığınızı kontrol edin. Uygunluk, vatandaşlık ülkenize dayanmaktadır. Bulgaristan vize başvuru formlarınızı indirin ve doldurun. En yakın Bulgaristan Büyükelçiliği bul.

Bulgaristan: Turizm Bilgileri

Sofya’yı ziyaret etmeden önce, temelleri bilmeniz gerekir. Seyahatinizi planlamanıza yardımcı olmak için Bulgaristan’da seyahat etmeyle ilgili bazı yararlı bilgiler ve ipuçlarını burada bulabilirsiniz. Bulgaristan, Sofya’nın başkenti olan (1,2 milyon nüfuslu) 7,2 milyonluk bir ülkedir. Sofya, Bulgaristan’ın politik, ekonomik ve kültürel başkenti ve ülkenin en büyük şehridir.

Sofya Tarihi; Şehrin tarihi bin yıl öncesine uzanıyor. Sofya, St. George Rotunda (4. yüzyıl) ve 6. yüzyıldan kalma St. Sofya Bazilikası kilisesinde yaşayan en eski binayı ziyaret edebilirsiniz.

Bulgaristan Para Birimi

Bulgar levası, ülkedeki tek yasal para birimidir. Lev, 1 lev için € 1,85 olarak Euro’ya sabitlenmiştir. Hakkında okuyun, para alışverişi ATM’leri, kredi kartlarını kullanarak ve ne kadar yaptıklarım Sofya’da mal oldu.

Bulgaristan’da İngilizce

İngilizce, 40 yaşın altındaki Bulgarlar ile en popüler yabancı dildir ve İngilizce ya da başka bir büyük Bulgar şehrinde İngilizce ile uğraşmak için herhangi bir sorun yaşamayacaksınız. Çoğu restoran İngiliz menülerine sahiptir ve bekleme personeli İngilizce bilmektedir. Tren ve otobüs istasyonları bazı problemleriniz olabilir, bu yüzden Kiril alfabesini okuyabilmenizi tavsiye ederiz.

ÖNEMLİ!

Bulgaristan’a yaptığınız seyahatle ilgili bilgileri iki kez kontrol etmek için zaman ayırın. Bazı iyi kaynaklar arasında Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı’nın ülkenizin Bulgaristan’daki emabssy veya ülkenizdeki Bulgaristan Büyükelçiliği bulunmaktadır.

Not: Burada yazan bilgiler vize işlemleri için genel olarak istenilen belgelerdir. Güncellenmiş olarak istenilen belgeler için Konsolosluğa başvurunuz.

Şimdi Randevu Oluştur

Online vize işlemleri için aşağıdaki formu doldurmanız yeterli.

“Yurtdışına çıkış işlemleri için en önemli işin başında gelen vize çıkarma işlemimi sorunsuz şekilde bitmesini sağlayan ekibe teşekkürlerimi iletiyorum. İyiki varsınız. . ”

Gencer Çetin

( Kanada Öğrenci Vizesi )

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz
Şimdi Ara!
Adres Tarifi