Online Vize Başvurusu

İletişim Numaramız
Çalışma Günleri

Paz-Cts: 09.00-19.30

İSVİÇRE VİZESİ

İsviçre’de kaldığı süre boyunca veya İsviçre’de üç aydan uzun süredir çalışan herkesin izni olması gerekir. Oturma izinleri Kanton Göç Büroları tarafından verilir. Kısa süreli ikamet izinleri (bir yıldan az), yıllık ikamet izinleri (sınırlı) ve daimi ikamet izinleri (sınırsız) arasında bir ayrım yapılır. İsviçre’de üç aydan fazla kalmak için gerekli olan izinler başvuru sahibinin milliyetine bağlıdır.

İsviçre’de yaşıyorsunuz ve aileniz yurt dışında yaşıyor. Burada aile üyelerini İsviçre’ye getirmek için yerine getirilmesi gereken gereksinimler hakkında bilgi bulabilirsiniz. Çocuklarınızın İsviçre okul sistemine girmelerine yardımcı olacak hizmetler hakkında bilgi de bulacaksınız.

Yabancı vatandaşlar kazançlı istihdam olmadan İsviçre’nin göç politikası net bir ayrım yapmaktadır; Bir yandan, Özgür Kişiler Hareketi ile ilgili Anlaşma, AB ve EFTA vatandaşlarının İsviçre’ye girip kalmasını çok daha kolay hale getirmektedir. Bununla birlikte, koşullar üçüncü ülke vatandaşları için daha kısıtlayıcıdır.

İsviçre’de yabancı bir ülke olarak yaşamak; giriş, ikamet ve iş hakkında bilmeniz gereken her şey. Yer değiştirme, arazi alımları, stopaj vergisi, sosyal sigorta, AB üye ülkelerine seyahat için İsviçre vizesi şartları ve yabancı çocuklar için özel kurslar hakkında bilgi.

Bir AB / EFTA üyesi devletin vatandaşı olarak, İsviçre’ye girebilir, yaşayabilir ve çalışabilirsiniz. AB-8 üye ülkelerinin vatandaşları ve 1 Haziran 2013’ten itibaren AB-17 (koruma maddesi) vatandaşlarına ve Bulgar ve Rumen vatandaşlarına özel kısıtlamalar uygulanır.

Burada, üçüncü ülke vatandaşları için İsviçre’de çalışmak için yerine getirilmesi gereken gereksinimler hakkında bilgi bulabilirsiniz. İsviçre yasaları, asgari ücret veya ortalama kazanç belirtmemektedir. Çoğu durumda, işe alım süreci boyunca işveren ve çalışan arasında ücret seviyeleri kabul edilir.

İsviçre Vizesine Nasıl Başvurulur?

25.09.2014 tarihinden itibaren, Schengen üye ülkelerinin Türkiye’deki tüm diplomatik temsilleri, Schengen vizesi için başvuran kişilerin biyometrik verilerini (parmak taramaları ve yüz görüntülerini) yakalamaktadır. Veriler 5 yıl Vize Bilgi Sisteminde (VIS) tutulmaktadır.

Eğer parmak taramalarınız henüz toplanmamışsa, Schengen vizesi için başvururken kişisel görünüm zorunludur. Eğer parmak taramalarınız daha önce (son 5 yıl içinde) toplanmışsa ve “VIS” yazan bir vize verilmişse, bir sonraki İsviçre vize başvurunuz için yeni parmak taraması yapmanız gerekmeyecektir ve kişisel görünüş zorunlu değil.

Daha önce toplanan parmak izlerinin yetersiz kalitede olduğunu kanıtlaması veya Başkonsolosun sizinle bir röportaj yapmak istemesi durumunda parmak izlerinizi vermek için şahsen görünmeniz gerekecektir. Parmak taramaları 12 yaşın altındaki çocuklardan istenmez.

Bir temsilci sizin adınıza uygulandığında, aşağıda belirtilen belgeleri vermek zorunludur:

 • Kimlik fotokopiniz,
 • Sizden bir yetki belgesi,
 • Temsilcinizin orijinal kimliği ve bir kopyası,
 • Biyometri verilerinin 25 Eylül 2014’ten sonra başarıyla toplanması durumunda VIS’in önceki Visa etiket numarası,
 • Deneyimli bir acente, tüm belgelerinizi kontrol edecek ve İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu tarafından talep edildiği gibi bir dizi soru soracaktır. Daha sonra, tüm başvuru malzemelerini Konsolosluğun vize bölümüne göndermek, daha sonra belgeleri tamamlamak veya belgelerinizi geri çekmek için temsilcinizle onaylayabilirsiniz.
 • Pasaportunuz toplanmaya hazır olduğunda bir SMS alacaksınız. Lütfen İsviçre vize başvuru kontrol listenize, kimlik belgenizin aslı ve kopyasına ulaşınız.

Eğer bir temsilci yerine getirmek için bir temsilci belirlemek isterseniz, lütfen aşağıdaki belgeleri getirdiklerinden emin olun.

 • Kimlik kopyanız
 • Kontrol listeniz
 • Sizden bir yetki mektubu
 • Temsilcinizin orijinal kimliği ve bir kopyası

Yabancı Uyruklular İçin Sosyal Sigorta

İsviçre’de sosyal sigorta: yabancı bir ülke olarak, devlet emekli maaşları, annelik izni, malullük yardımları, işsizlik maaşları vb. Hakkında bilmem gerekenler nelerdir?

İsviçre’de çalışan yabancı bir ülke olarak, işinizi kaybederseniz veya iş sözleşmeniz sona ererse İsviçre’den derhal ayrılmanıza gerek yoktur. Burada serbest meslek sahibi olmak için atmanız gereken adımlar hakkında bilgi bulabilirsiniz.

İsviçre’de Öğrenci İçin; Son başvuru tarihinden önce istediğiniz üniversiteye başvurun. Üniversitelerin çoğu çevrimiçi uygulamaları da kabul etmektedir. Üniversiteye göndermeniz gereken ana belgeler, lise bitirme sertifikanız (aslı veya noter onaylı) ve güncel bir pasaport fotoğrafıdır.

 • Kayıt tarihleri, adresler ve diğer yararlı bilgiler
 • Giriş / Vize ve İkamet İzni
 • İsviçre’ye giriş yaptıktan sonra 14 gün içinde, AB / EFTA vatandaşları ikamet yerine yerel yönetime (Einwohner kontrolle, Konut Sakinleri Ofisi) kayıt yaptırmak ve oturma izni başvurusunda bulunmak zorundadır.

İsviçre Vizesi için Gerekli Öğrenci Belgeleri

 • Oturma izni için kişisel başvuru
 • Geçerli pasaport veya kimlik kartı
 • Üniversitede kayıt kanıtı
 • Yeterli paranın kanıtı (örn. İsviçre’de yetkilendirilmiş bir bankanın sertifikası veya sertifikalı belgesi)
 • İkamet yerine adres kanıtı
 • 2 adet vesikalık fotoğraf

Diğer yabancı uyruklu öğrenciler – AB / EFTA vatandaşları dışında – kendi ülkelerinde İsviçre elçiliği veya konsolosluğu ile iletişime geçmeli ve İsviçre vizesi başvurusunda bulunmalıdır. Sorumlu göçmenlik veya polis makamları başvuruyu onaylarsa, İsviçre’ye giriş ve çalışma amacıyla ikamet şartlarına uyulur. Federal Göçmen Bürosu’nda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

AB / EFTA vatandaşı olmayan ve vize gerektirmeyen yabancı uyruklular, mevcut giriş ve ikamet şartları ve formaliteleri için ülkelerindeki İsviçre elçiliğine veya konsolosluğuna başvurmalıdır.

İsviçre’deki Burslar İçin; Yabancı Öğrenciler Bursları Federal Komisyonu (FCS) aracılığıyla, İsviçre Konfederasyonu, tüm disiplinlerden yabancı akademisyenlere ve bazı yabancı sanatçılara çeşitli yüksek lisans bursları vermektedir.

İsviçre’ye girmek için çeşitli yönetmelikler geçerlidir. AB vatandaşları ile EFTA ülkeleri ve diğer ülkelerin vatandaşları arasında temel bir ayrım yapılır. Göç Devlet Sekreterliği, İsviçre’de sorumlu otoritedir.

Schengen bölgesine girmek için bilgi / hatırlatmalar, İsviçre’yi ziyaret etmeyi, yurtdışından gelen bir ziyaretçiyi beklemeyi ya da yurtdışından birisini davet etmeyi düşünüyorsanız yararlı olabilir. Devlet Göçmenlik Sekreteri’nin (SEM) internet sitesinde İsviçre’ye girme (şartlar, kısa süreli hesap makinesi, vize yükümlülüğü vb.) Hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Üçüncü ülke vatandaşları, vize yükümlülüğü durumlarına bakılmaksızın, kısa süreli hesap makinesini, Schengen Bölgesi’ndeki 180 günlük bir süre içerisinde 90 günden fazla olmayan kısa süreli konaklamalar için mevcut gün sayısını hesaplamak için kullanabilirler.

Vize Bilgi Sistemine Giriş (VIS); 11 Ekim 2011’de Schengen üye ülkeleri vize başvurusunun biyometrik verilerini kaydeden Vize Bilgi Sistemini (VIS) tanıttı (dijital fotoğraf ve 10 parmak izi). Bütün İsviçre temsilleri zaten VIS’e bağlı. Parmak izlerinin yakalanması yavaş yavaş İsviçre temsilcilerine tanıtıldı.

İsviçre’ye giriş ve ikamet koşulları için bilgi ve irtibat noktaları, ikamet ettiğiniz ülkeyi, Göç İdaresi Sekreterliğini ve göçmenlik kantonlarını kapsayan yurtdışında İsviçre temsilidir.

Giriş ve vize şartları başvuruları;

 • Belirli bir bekleyen veya reddedilen vize başvurusu
 • Giriş yasakları
 • AB / EFTA üye ülkelerinde istihdam için çalışma izinleri
 • Üçüncü ülkelerde istihdam için çalışma izinleri
 • Kanton göçü ve işgücü piyasası yetkilileri
 • Oturma izni uzatılması başvurusu
 • Yerleşim izninin erken verilmesi (C izni)
 • Çalışma izni başvurusu
 • Aile birleşimi başvurusu

İsviçre’ye seyahat; 15 dilde, İsviçre’de yer alan turistik yer, konaklama, ulaşım olanakları ve etkinlikleri keşfedin.

İsviçre’ye yatırım yapmak ve İsviçre’ye ithal etmek; Yenilikçi gücü, politik ve ekonomik sistemi, üstün altyapısı ve yüksek yaşam kalitesi sayesinde İsviçre, çekici ve rekabetçi bir iş yeridir.

İsviçre makamlarını bulmak; İsviçre makamlarına federal, kanton ve toplumsal düzeyler hakkında bilgi ve bağlantılar Federal, kanton ve toplumsal düzeylerdedir.

Not: Burada yazan bilgiler vize işlemleri için genel olarak istenilen belgelerdir. Güncellenmiş olarak istenilen belgeler için Konsolosluğa başvurunuz.

Şimdi Randevu Oluştur

Online vize işlemleri için aşağıdaki formu doldurmanız yeterli.

“Yurtdışına çıkış işlemleri için en önemli işin başında gelen vize çıkarma işlemimi sorunsuz şekilde bitmesini sağlayan ekibe teşekkürlerimi iletiyorum. İyiki varsınız. . ”

Gencer Çetin

( Kanada Öğrenci Vizesi )

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz
Şimdi Ara!
Adres Tarifi