Online Vize Başvurusu

İletişim Numaramız
Çalışma Günleri

Paz-Cts: 09.00-19.30

ROMANYA VİZESİ

Romanya, Fransızca’yı ana dili olarak kullanan veya Fransız dili veya kültürüyle özel bir bağlantısı olan hükümetlerin bir kuruluşu olan Francophonie’nin bir üyesidir. Rumen, Athos Dağı’nın (Yunanistan) özerk manastırında dini hizmetlerin yürütüldüğü beş dilden biridir. Romenlerin çoğu Hıristiyan inancına sahiptir.

Hala ayakta duran en eski kilise – Densus Kilisesi St. Nicholas – Transilvanya’da 600’lü yıllarda 2. yüzyıla ait bir Roma tapınağının bulunduğu yere inşa edilmiştir. Mihalaseni (Botosani ilçesi) kasabasında, kuzeydoğu Romanya’da 300’lü yılların ortalarına ait Hıristiyan ibadethanesi kalıntıları bulundu.

Romanya’nın kuzeydoğusundaki Voronet Manastırı, aynı zamanda ‘Doğu’nun Sistine Şapeli’ olarak da bilinir. 1488 yılında inşa edilen manastır, dünya çapında “Voronet mavisi” olarak bilinen yoğun bir mavi gölgesi olan iç ve dış fresklerin (duvar resimleri) bolluğuyla dünya çapında tanınmaktadır. Bir çok turistin de dikkatini çeken tarihi olduğundan ziyaret edilmek istenmektedir.

Romanya’ya Giriş İçin Belgeler:

 • Tüm yurtdışı / AB üyesi olmayan ziyaretçiler için geçerli bir pasaport gereklidir.
 • Pasaportunuz, ziyaretinizin tamamlanma süresi boyunca geçerli olmalıdır. (planlanan kalkış tarihinden daha erken sürmeyecektir).
 • Ancak, Avrupa’ya gitmeden önce lütfen pasaportunuzdaki son kullanma tarihini dikkatlice kontrol edin.
 • Romanya, Schengen anlaşmasının bir parçası olmamasına rağmen, bazı havayolları (örneğin Lufthansa), pasaportunuz, varış noktanızdan en az üç ay sonra geçerli değilse, uçağınızdaki uçağa biniş yapmayı reddedebilir veya uçakları transfer edebilir; ya da Schengen Bölgesi’ne girişiniz reddedilebilir.
 • Bu nedenle, ABD Dışişleri Bakanlığı – Konsolosluk İşleri Bürosu pasaportunuzun yurt dışına seyahat ettiğinizde en az altı aylık geçerliliğine sahip olmasını tavsiye etmektedir.
 • Ek bilgi için Romanya Göçmenlik Bürosu ile irtibata geçiniz.
 • Avrupa Birliği ülkelerinin vatandaşları Romanya’ya geçerli bir pasaport veya Ulusal Kimlik Kartı ile girebilirler.

Romen Giriş Vizesi:

Vatandaşlığınıza bağlı olarak, giriş limanında farklı belgeler göstermeniz gerekebilir. Avustralya, Yeni Zelanda ve çoğu Avrupa ülkesinin vatandaşlarının yanı sıra Amerikan ve Kanada vatandaşlarının Romanya’yı ziyaret etmek için giriş vizesi almaları gerekmemektedir. Bu sayede konaklama süresi 90’dan (doksan) gün geçmeyecek, tek bir ziyaret sırasında veya birden fazla ziyarette toplanacaktır. Altı aylık bir süre içinde. Belirli ülkelerin ve bölgelerin vatandaşlarının Romanya’yı ziyaret etmek için vize almaları gerekiyor.

Romanya vizesi ve giriş şartları ile ilgili tüm sorularınızı en yakın Romanya Konsolosluğu’na gönderiniz. Romanya Turizmin seyahat belgeleri veya Romanya vizesi ile ilgili soruları cevaplamak için hiçbir yetkisi veya uzmanlığı yoktur. Vatandaşları düzenli pasaport sahibi olanların listesi, bir Romanya vizesi şartından muaftır. Vatandaşları, diplomasi, hizmet, resmi pasaport ve denizci kitapları taşıyanların listesi bir Romanya vizesi şartından muaftır. Vatandaşları düzenli pasaport sahibi olanların Romanya’ya girmek için vize almaları gereken ülkelerin listesi.

Schengen Vize:

Romanya henüz Schengen vizesi anlaşmasının bir parçası değil, Schengen Vize sahiplerinin Schengen vizesi Schengen uzayında en az iki giriş ve giriş sayısı veya izin verdiği sürece Romanya’yı ziyaret etmek için (özel) bir Romanya vizesi almaları gerekmiyor Kalma süresi bitmedi. Lütfen tüm (Schengen) vize şartlarını en yakın Romanya Konsolosluğuyla tekrar kontrol edin.

Sağlık:

Bağışıklama veya sıra dışı sağlık önlemleri gerekli veya gerekli değildir. Romanya’nın bulaşıcı bir riski yoktur ve zehirli böcek yoktur. Romanya’da sıtma yok. Yaz aylarında, sivrisinekler Tuna Deltası’nda ve bazı alçak bölgelerde bulunurlar. Sıcak mevsim boyunca Romanya’yı ziyaret ediyorsanız, rahatınız için yanınızda bir sivrisinek kovucu bulundurun. Musluk suyu içmek için güvenlidir, ancak şişelenmiş su satın almayı tercih ederseniz; ucuz ve yaygın olarak kullanılabilir. Romanya, Avrupa’daki doğal mineral kaynaklarının 1 / 3’üne ev sahipliği yapıyor. Bazı Romen şişelenmiş suları dünyanın en iyileri için saflık ve lezzet olarak değerlendirilmekte ve birçok yabancı ülkeye ihraç edilmektedir.

Doğal olarak, herhangi bir tıbbi tesisi kullanmanız gerekmeyeceğini umuyoruz. Ancak, Romen doktorlar yüksek standartlarda tıp eğitimi ile tanınıyor. Ülkenizin Romanya’nın büyükelçiliği, muhtemelen tercih edilen doktorların veya sağlık tesislerinin bir listesini sunabilir.

Evcil ile Seyahat / Evcil Hayvan Giriş Koşulları:

Boş zaman gezginleri veya yakın zamanda dışarıda olan gurbetçiler (AB üyesi olmayan ülkelerden ayrılırlar) genellikle Avrupa’ya ticari olmayan evcil hayvan seyahatleri için AB düzenlemeleri kapsamında yer alırlar. Aşağıdaki AB düzenlemeleri sadece köpekler, kediler veya gelincikler için geçerlidir. Diğer evcil hayvan türleri için hangi protokolün uygulanacağını belirlemek için lütfen en yakın ABD Büyükelçiliği (veya varış ülkesinin büyükelçiliği) ile iletişime geçin.

Evcil hayvanınızı Romanya’ya götürmek için gereken dokümanlar şunlardır:

 • Kuduz aşılarının kanıtı – Rabbies Sertifikası; (Veteriner hekiminiz, kuduz aşılarını kanıtlayan ve evcil hayvanınızdaki kuduzların varlığını kanıtlayan ve bu belgenin AB’ye seyahatiniz için onaylanmış olduğunu belirten belgeler yayınladı).
 • Evcil hayvanınız birincil kuduz aşısından en az 21 gün sonrasına kadar Avrupa’ya seyahat etmeyebilir.
 • Evcil hayvanınız için Resmi Sağlık Sertifikası; Sağlık sertifikası, evcil hayvanınızın tüm atışlarını yaptığını ve seyahat edecek kadar sağlıklı olduğunu kanıtlamalıdır.
 • Bu sertifikanın teknik olarak 4 ay boyunca geçerli olmasına rağmen, varışta herhangi bir gümrük sorununu önlemek için seyahatten sonraki 10 gün içinde USDA tarafından tamamlanması ve onaylanması tavsiye edilir.
 • Serolojik test sonuçları ve evcil hayvanın aşılama bilgileri sağlık sertifikasına eklenmelidir.
 • Bu belgeleri seyahatten sonraki 10 gün içinde edinin.
 • Avrupa’ya seyahat için, ek bir tek sayfalık AB Veteriner Sağlık Sertifikası formu doldurulmalı ve veteriner tarafından onaylanmalıdır.
 • Mikroçip İmplantasyonu Kayıt; Mikroçipleri evcil hayvanınıza elektronik tanımlama sağlar. Eğer evcil hayvanınız zaten bir mikroçip içermiyorsa kolayca alabilirsiniz.
 • Tüm orijinal belgeler evcil hayvanınızla birlikte seyahat etmelidir. İngilizce, Fransızca veya Almanca dillerinde ise tercüme edilmeleri gerekli değildir.

Romanya İçi Otobüs, Otobüs, Metro, Evcil Hayvan İle Seyahat:

Kamu kara taşımacılığı;

 • Köpekler, tasma içinde tutulmalı ve bir namlu takılmalıdır.
 • Küçük evcil hayvanlar ve kuşlar her zaman bir kafeste tutulmalıdır.
 • Bazı belediyelerin şehir içi otobüsler veya tramvaylarda evcil hayvanlarla seyahat etme konusunda ek düzenlemeleri olabilir.
 • Romanya’daki az sayıda şehir, toplu taşıma filosunda evcil hayvanlara izin vermemektedir.

Bükreş Metro / Metro

 • Köpekler, tasma takılı ve her zaman namlu takılmalıdır.
 • Küçük evcil hayvanlar ve kuşlar, her zaman bir kafeste tutulmalıdır.

Romanya Trenleri

 • Köpeklere sadece ikinci sınıf arabalara izin verilir; yerde kalmak, tasma takmak ve her zaman bir namlu takmak zorundalar.
 • Bir yolcunun evcil hayvanlara alerjisi varsa veya bir köpeğin huzurunda rahat değilse, köpeğin sahibi başka bir arabada bir yer / yer bulmalıdır.
 • Köpek sağlığı sertifikası, tren kondüktörünün muayenesi için mevcut olmalıdır.
 • Sahibinin kucağında evcil hayvan barınağında seyahat etmeyen tüm (daha büyük) köpekler için bir bilet gereklidir.
 • Bir köpek için bir tren bileti ücreti, yetişkin bir gezgin için bir biletin fiyatının% 50’sidir.
 • Agresif eğilimleri / geçmişi olan köpek ırkları (Pittbull, Boerboer, Bandogge) trenlere izin verilmez.

Şehirlerarası Otobüs; Her otobüs şirketi, hayvan seyahat / ulaşım ile ilgili kendi kurallarına sahiptir.

Hava Taşımacılığı; Her havayolu, hayvan seyahat / ulaşım ile ilgili kendi kurallarına sahiptir.

AB / Schengen ülkelerine seyahat eden evcil hayvanlar için uluslararası evcil hayvan pasaportu gereklidir. AB içinde tek tip düzenleme olmasına rağmen, bazı Avrupa ülkelerinde evcil hayvanlarla ilgili ek / kendi düzenlemeleri bulunmaktadır.

Romenler hayvanları severler; bilmediğiniz birisi köpeğinizin veya kedinizin izin istemeden evcil hayvanını soymaya çalıştığında şaşırma veya rahatsız edilmeyiniz.

Her otel veya restoranın kendi evcil hayvan politikası vardır. Genel olarak evcil hayvanlara otel ve lokantalarda izin verilmektedir. Oteller, evcil hayvanlarını getiren konukları ek ücret alabilir.

Gümrük:

Romen Gümrük yönetmelikleri çoğu Avrupa ülkesiyle aynı doğrultudadır. Bir gezgin Romanya’ya 10,000 Euro’ya (veya eşdeğerine) nakit veya seyahat çekleri ile girebilir ve çıkabilir. Ülkeye girerken 10.000 Avro’nun üzerindeki miktarlar beyan edilmek zorundadır. Gümrükte beyan edilmesi gereken eşyalar arasında şunlar sayılabilir; sanat objeleri, tarihi eserler, silahlar, mühimmat, patlayıcı maddeler, zehirli ve tehlikeli maddeler.

Gümrük memurları genellikle bireysel gezginlerin veya tur gruplarının bagajlarını kontrol etmez. Ancak, başka bir ülkede olduğu gibi, gümrük memurlarının pasaport kontrol etme ve tek bir bagaj muayenesinden kişisel aramaya kadar bir garanti olmaksızın icra muayenelerini yapma yetkisine sahip olduklarını bilmelisiniz.

Romanya’da Sürüş:

ABD / Kanada / Avustralya / Yeni Zelanda / Avrupa sürücü ehliyetleri geçerlidir ve Romanya’da, geçici olarak ülkede bulunan ziyaretçiler (90 günden az) tarafından kullanılabilir. Sürüş yolun sağ tarafında.

Şimdi Randevu Oluştur

Online vize işlemleri için aşağıdaki formu doldurmanız yeterli.

“Yurtdışına çıkış işlemleri için en önemli işin başında gelen vize çıkarma işlemimi sorunsuz şekilde bitmesini sağlayan ekibe teşekkürlerimi iletiyorum. İyiki varsınız. . ”

Gencer Çetin

( Kanada Öğrenci Vizesi )

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz
Şimdi Ara!
Adres Tarifi